Opublikowano

Soczewica czerwona — jakie są jej właściwości zdrowotne?

Soczewica czerwona — jakie są jej właściwości zdrowotne

Soczewica czerwona jest wyjątkowo popularna w kuchni indyjskiej oraz arabskiej. Okazuje się jednak, że coraz częściej gości ona również na talerzach w Europie. Weganie i wegetarianie chętnie korzystają z niej jako z substytutu mięsa. Choć nie należy ona do najpopularniejszych produktów w kuchni polskiej, to jednak warto się nią zainteresować. Jakie są więc właściwości zdrowotne tej rośliny?

Co zawiera soczewica czerwona?

Soczewica czerwona jest rośliną strączkową należącą do rodziny bobowatych. Zgodnie z tym, co zostało już wspomniane, nie należy ona do popularnych produktów w rodzimej kuchni. Z wielu powodów jednak nie warto jej pomijać w swojej diecie. Soczewicą tą powinny się w szczególny sposób zainteresować osoby przebywające na diecie lub nawet i przyszłe mamy. Te niepozorne ziarenka zawierają w sobie szereg, cennych substancji. Przede wszystkim, warto zaznaczyć, że soczewica należy do produktów niskokalorycznych. Sto gramów ziarenek zawiera w sobie jedynie 120 kalorii. Co więcej, soczewica stanowi prawdziwe bogactwo witamin z grupy B: B1, B2, PP, B5, B6 oraz B9. Dodatkowo obecna jest w niej także witamina K. Soczewica czerwona to również bogactwo cennych minerałów takich jak: cynk, potas, magnez, mangan, żelazo czy miedź. Warto zauważyć, że sama soczewica zawiera wyjątkowo niską ilość sodu, z tego też powodu powinny zainteresować się nią osoby borykające się z nadciśnieniem oraz różnymi chorobami serca. Co ciekawe, soczewica cechuje się także niskim indeksem glikemicznym, dzięki czemu jest ona odpowiednia dla diabetyków.

Jakie właściwości zdrowotne ma soczewica czerwona?

Soczewica czerwona należy do produktów, które wyróżniają się ponadprzeciętnymi właściwościami zdrowotnymi. Zgodnie z tym, co zostało już wspomniane, jest to produkt niskokaloryczny oraz lekkostrawny. Co więcej, soczewica jest wyjątkowo pożywna, gdyż zawiera dużą ilość białka. Nie powinno więc jej zabraknąć w jadłospisie nie tylko wegan i wegetarian, ale także każdego z nas. W soczewicy czerwonej zawarte są cenne minerały, witaminy, a także błonnik, który odpowiada za poprawną pracę jelit i reguluje wiele procesów w organizmie. Ciekawostką jest fakt, że regularne spożywanie tej rośliny pozwala na skuteczne obniżenie poziomu cukru i cholesterolu we krwi. Dodatkowo włączenie tego produktu do codziennej diety korzystnie wpłynie na unormowanie ciśnienia tętniczego krwi i perystaltykę jelit. Jak wiadomo, poprawnie funkcjonujący układ pokarmowy przekłada się na dobre samopoczucie. Warto zauważyć, że soczewica czerwona będzie również odpowiednim produktem dla osób, które przebywają na diecie. Wpływa ona na zmniejszenie uczucia głodu, a tym samym pomaga uniknąć pojadania. Zaleca się, by soczewica czerwona stanowiła uzupełnienie diety sportowców, kobiet w ciąży, osób chorych na cukrzycę, a także osób borykających się z anemią.

W jaki sposób gotować i podawać soczewicę czerwoną?

Soczewica czerwona jest produktem tanim i dość łatwym w przygotowaniu. Z soczewicy można przygotowywać zupy, dodatki do ryżu i ziemniaków i zastąpić nią produkty mięsne w diecie. Jednocześnie, ważne jest, by umiejętnie ją ugotować. Dzięki temu zachowa ona swoją konsystencję oraz wyjątkowy smak. Najważniejszym etapem przygotowania soczewicy czerwonej jest jej wypłukanie. Ziarna gotują się w dość krótkim czasie i nie potrzebują więcej niż 10 – 15 minut. W ten sposób będą one gotowe do spożycia, a jednocześnie zachowają swoją sypkość. Co więcej, ważne jest także zachowanie odpowiednich proporcji. Zwykle soczewica czerwona powinna być gotowana w proporcji 1:2. Oznacza to, że na jedną szklankę soczewicy przypadają dwie szklanki wody. Ciekawostką jest to, że jeśli woda zostanie posolona, wówczas ziarenka soczewicy zachowają nieco większą twardość. Warto więc dodać sól pod sam koniec gotowania. Co w przypadku kiedy ziarenka zostaną rozgotowane? Wówczas można wykorzystać je w formie purée, smakowitego kremu lub przygotować z nich zupę.